Galeria
Stolarnia Schmidt: 40% więcej pojemności magazynowej i prąd z dachu
Zrównoważony rozwój jest ważny dla stolarni Torsten Schmidt nie tylko w odniesieniu do stosowanego drewna: OHRA zbudowała dla przedsiębiorstwa z Turyngii magazyn wspornikowy, który nie tylko oferuje więcej miejsca na płyty i drewno lite, ale także ma dach z zamontowanym systemem fotowoltaicznym. Stolarnia mogła zwiększyć swoją pojemność magazynową o 40 procent, a jednocześnie wytwarza na własny użytek zrównoważoną energię elektryczną z dachu.
Stolarnia mieszcząca się w Pößneck – niedaleko Jeny – projektuje i produkuje głównie pojedyncze elementy z litego drewna lub z wysokiej jakości materiałów płytowych. W tym celu firma zazwyczaj pozyskuje potrzebne drewno od znajdujących się w pobliżu kupców z branży drzewnej, dzięki czemu zrównoważone zarządzanie i krótkie trasy transportu są łatwe do zrealizowania.
Zrównoważony rozwój odegrał również ważną rolę w nowym systemie regałów, przy pomocy którego stolarnia chciała stworzyć dodatkową przestrzeń dla płyt i litego drewna: Dostarczane przez firmę OHRA regały wspornikowe o długości 30 metrów są wyposażone w system fotowoltaiczny, który wytwarza dla stolarni energię odnawialną. W tym celu OHRA wyposażyła półkę w specjalne ramiona nośne i pręty dachowe. Umożliwiają one optymalne dla systemu fotowoltaicznego nachylenie dachu o 30 stopni. Sam dach pokryty jest blachą trapezową. Cała konstrukcja wspornikowa wraz z podporami regału wspornikowego została dostosowana do wagi ogniw słonecznych – w końcu 60 modułów waży łącznie około 1000 kilogramów.
Przy wysokości 3740 mm i trzech poziomach składowania – górny regał znajduje się na wysokości 1700 mm – sam regał wspornikowy oferuje wystarczającą ilość miejsca na płyty i lite drewno potrzebne w stolarni. Każdy z płynnie regulowanych wsporników o długości 1800 milimetrów może unieść do 400 kilogramów. Regał jest jednostronny, tylna ściana została wykonana przez samą stolarnię – tak więc regał ustawiony na granicy posesji pełni również funkcję ściany dźwiękoizolacyjnej.
Pomimo specjalnej konstrukcji wymaganej przez system fotowoltaiczny OHRA zrealizowała system regałowy w ciągu zaledwie sześciu miesięcy – od momentu zamówienia do uruchomienia. Od około roku regał produkuje ekologiczną energię elektryczną dla firmy. Stolarnia Torsten Schmidt była ponadto w stanie zwiększyć swoją pojemność magazynową o 40 procent. Koncepcja regałów wspornikowych pozwala na szybki i bezpośredni dostęp do składowanych towarów. Dzięki temu oraz elastycznym, swobodnie zawieszonym ramionom wspornikowym zapobiega się uszkodzeniom drewna podczas jego składowania i pobierania.
O stolarni Schreinerei Torsten Schmidt:
Portfolio stolarni Torsten Schmidt z siedzibą w Pößneck w Turyngii rozciąga się od drzwi wejściowych i boazerii po okna i meble. Firma łączy nowoczesny park maszynowy z umiejętnościami rzemieślniczymi. Działalność stolarni wykracza poza granice Turyngii. Lokalne biura architektoniczne i prywatni inwestorzy od lat są stałymi klientami.