Magazynowanie automatyczne
Aby móc szybko i sprawnie realizować zamówienia, magazyn musi działać, jak należy. Musi być wydajny i dostosowany do potrzeb – tylko w ten sposób firmy mogą być w dzisiejszych czasach konkurencyjne i elastyczne. Automatyzacja magazynów stała się ważnym czynnikiem w zakresie konkurencyjności, niezbędnym w przypadku nowoczesnych firm.
- Maksymalna prędkość + bezpieczna obsługa to oszczędność czasu i pieniędzy.
- Zoptymalizowany przegląd zapasów magazynowych i perfekcyjna realizacja zamówień za pomocą oprogramowania do zarządzania magazynem.
- Układnica z techniką zakrętów – a dzięki temu dostęp do kilku korytarzy za pomocą jednego urządzenia.
- Możliwość późniejszej rozbudowy w dowolnym momencie – od pracy półautomatycznej do w pełni zautomatyzowanej.
Który system regałowy jest odpowiedni dla magazynu automatycznego?
Podstawą zautomatyzowanego magazynu jest odpowiedni system regałów automatycznych. Decydującym czynnikiem przy wyborze jest to, jakie produkty mają być przechowywane i przemieszczane. W przypadku długich towarów i towarów o dużych gabarytach najlepiej sprawdzają się regały wspornikowe. W przypadku towarów na paletach, klasyczny regał paletowy jest pierwszym wyborem. W zasadzie prawie wszystkie systemy regałowe, w tym regały z półkami, mogą być zautomatyzowane. W połączeniu z odpowiednią techniką przenośników i nowoczesnym oprogramowaniem do zarządzania magazynem, system regałów automatycznych zapewnia pełne wykorzystanie zalet magazynu automatycznego: Szybkość, dynamika, bezpieczeństwo, oszczędność energii i kosztów. Inwestycja w zautomatyzowany magazyn szybko się więc zwraca.
Automatyczny system magazynowania - Twoje zalety :
- Planowanie regałów i wyposażenia z jednej ręki
- Dostępne oprogramowanie do zarządzania magazynem
- Szeroki zakres typów urządzeń
- Możliwe urządzenia do jazdy po łuku i po prostej
Magazyn półautomatyczny
Magazyn półautomatyczny charakteryzuje się tym, że personel magazynu przemieszcza się wraz z układnicą w celu wykonania określonych procesów roboczych i zadań, takich jak kompletacja zamówień.
Układnica przesuwa się automatycznie do miejsca składowania, które zostało wcześniej określone przez operatora. Dokładne pozycjonowanie przed miejscem składowania jest w pełni zautomatyzowane, podczas gdy procesy przechowywania i pobierania, np. blatów drewnianych, są kontrolowane przez operatora za pomocą polecenia ręcznego. Obejmują podnoszenie i opuszczanie ładunków oraz kierunek jazdy wideł.
Magazyn w pełni zautomatyzowany
W przeciwieństwie do magazynu półautomatycznego w przypadku magazynu w pełni zautomatyzowanego wszystkie procesy robocze wyznacza oprogramowanie do zarządzania magazynem. Wszystkie polecenia są automatycznie przekazywane do jednostki sterującej układnicy. W tym przypadku wszystkie kroki, takie jak zbliżanie się do regału, precyzyjne pozycjonowanie przed miejscem składowania, podnoszenie i opuszczanie ładunków oraz jazda do stacji przeładunkowej, odbywają się w pełni automatycznie, bez pomocy personelu magazynu.
Wszystkie informacje w skrócie:
- Barzdo wąskie korytarze.
- Połączenie z systemem zarządzania magazynem.
- Najwyższy poziom składowania na wysokości do 20 metrów. Ładowność do 5 ton.
- Układnica może jeździć po kilku korytarzach.
- Możliwość składowania produktów o długości do 8 metrów.
W pełni zautomatyzowany magazyn dystrybucyjny
Składowanie i pobieranie, kompletacja i dostarczanie pakietów związanych z zamówieniem są w pełni zautomatyzowane. Zwiększa to nie tylko efektywność całego procesu magazynowania i kompletacji, ale także umożliwia wysokie wykorzystanie przestrzeni i zmniejsza ryzyko uszkodzenia towarów.
Całkowicie nowa jest koncepcja wykorzystania zalet dwustopniowej kompletacji: magazynowanie i pobieranie pakietów do i z magazynu jest obsługiwane przez układnicę (RBG). Jeśli zamówienie wysyłkowe wymaga pobrania różnych pojedynczych płyt, manipulator próżniowy utrzymuje odpowiednie produkty w stanie gotowym do wysyłki, przy czym kilka zamówień może być przetwarzanych równolegle.
Oznacza to, że dwa oddzielne systemy są w stanie łączyć zamówienia w bardzo efektywny sposób na bardzo małej przestrzeni.
Układnice regałowe
Układnica to pojazd prowadzony po szynach, służący do obsługi towarów w automatycznym systemie regałowym. Maksymalna wysokość układnicy wynosi 46 metrów. W zależności od składowanego towaru, wagi i wymiarów rozróżnia się różne typy układnic. Trzy z nich zostały opisane poniżej:
Układnica regałowa OHRA do materiałów długich i towarów ciężkich
Urządzenie tej serii o nośności do 8 ton jest szczególnie potrzebne do wkładania i wyjmowania ciężkich oraz obszernych towarów na regałach wysokich. Dotyczy to w szczególności magazynu w branży materiałów budowlanych, drewna, kamienia lub papieru. Na niewielkiej powierzchni podstawowej można ekonomicznie magazynować towary. Zgodnie z zasadą „człowiek do towaru” za pomocą ręcznych urządzeń standardowych z platformą standardową można komisjonować bezpośrednio w regale.
Układnice regałowe OHRA do materiałów długich – zalety
- W szczególności przystosowane do materiałów długich
- Nośność do 8000 kg
- Dostarczane urządzenie z platformą do komisjonowania ręcznego
- Jazda po zakrętach – możliwa obsługa z kilku alejek
Układnica regałowa OHRA do magazynowania na wysokości do 12 metrów
Do automatycznego magazynowania europalet i pojemników siatkowych na wysokości do 12 metrów OHRA oferuje specjalną układnicę regałową, stanowiącą prawdziwą alternatywę dla wózków widłowych do wąskich alejek. Urządzenie umożliwia zakręcanie, jest niedrogie i ma konstrukcję modułową. Specjalny mechanizm jezdny umożliwia jazdę również bezpośrednio po podłodze hali.
Układnice regałowe OHRA do magazynowania na wysokości do 12 metrów – zalety
- W szczególności przystosowane do magazynów do komisjonowania lub automatycznego magazynu buforowego
- Wysokość konstrukcyjna do 12 m
- Alternatywna dla magazynu wąskich alejek
- Jazda po zakrętach – możliwa obsługa z kilku alejek
Układnica regałowa OHRA do magazynowania na wysokości do 25 metrów
Ta układnica regałowa OHRA od dziesięcioleci sprawdza się w automatycznym magazynowaniu palet i pojemników siatkowych w regale wysokim do 25 metrów. Klasyczna z widłami teleskopowymi do magazynowania pojedynczego lub na podwójnej głębokości bądź alternatywnie z systemem wózków lub specjalnego osprzętu do podnoszenia, możliwość indywidualnego zaprojektowania w zależności do wymagań. Wersja całkowicie automatyczna lub z pełnowartościową kabiną operatora do trybu częściowo automatycznego.
Układnice regałowe OHRA do magazynów wysokich – zalety
- W szczególności przystosowane do magazynów o dużej wydajności
- Wysokość konstrukcyjna do 25 m na palety i pojemniki siatkowe
- Jazda po zakrętach – możliwa obsługa z kilku alejek
Oprogramowanie do zarządzania magazynem
Całym przepływem materiałów w magazynie lub produkcją można sterować całkowicie automatycznie. Nasze szczególnie silne strony to wprowadzanie nowych produktów, gdzie chodzi o dostosowanie systemu logistycznego do istniejącej struktury organizacyjnej, a nie odwrotnie! Podstawą jest najpierw dogłębna analiza stanu rzeczywistego oraz wspólnie opracowana na jej podstawie prognoza na przyszłość. Na podstawie zebranych danych dotyczących obrotu artykułami i struktury firmy opracowujemy wraz z pracownikami klienta koncepcje rozwiązań, które mogą później służyć jako specyfikacje techniczne do automatycznego magazynowania.
Oprogramowanie do zarządzania magazynem OHRA – automatyzacja cyfrowa
Zarządzanie magazynem LSV to bardzo zaawansowany i dowolnie konfigurowany system standardowy. Szybkie i trwałe oszczędności kosztów można uzyskać dzięki optymalnemu wyznaczaniu pracowników do pracy i wykorzystaniu urządzeń, przed jednoczesnej poprawie jakości produktu oraz zmniejszeniu skali magazynowania.
Oprogramowanie do zarządzania magazynem OHRA
- Analiza stanu rzeczywistego
- Koncepcja rozwiązań
- Prezentacja wyników
- Opracowanie specyfikacji technicznej
- Optymalizacja pojemności magazynu
- Fifo-Lifo-MHD
- Klasyfikacja ABC
- Blokada miejsca/zasobów
- Optymalizacja komisjonowania